Niepokorny pływak

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 25 lipca 2019

Dwa treningi dziennie, pobudki o nieludzkich porach, zajęcia rozpoczynające się o 5:30. Oprócz tego nieustanna praca nad wytrzymałością, kształtowanie charakteru, eliminowane słabości. Tak wygląda rytm treningowy zawodników, którzy zdecydowali się uprawiać pływanie. Jednym z najwybitniejszych postaci w historii Sekcji Pływackiej Wisły Kraków był Konrad Gałka.

Urodził się 3 lutego 1974 roku. Treningi pływackie rozpoczął jeszcze przed pójściem do szkoły podstawowej, albowiem pierwsze kroki na pływalni stawiał mając sześć lat. Wtedy właśnie trafił pod skrzydła Włodzimierza Kękusia- byłego zawodnika Wisły, sześciokrotnego mistrza Polski, który był związany z naszym klubem od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. Pierwszego szkoleniowca, który miał okazję prowadzić Konrada Gałkę w następujący sposób scharakteryzował Ludwik Miętta-Mikołajewicz: –Włodzimierz był człowiekiem instytucją. Na nim opierała się sekcja pływacka Wisły. Wokół siebie potrafił stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Na zawsze zapisze się w naszej pamięci jako wspaniały człowiek, sportowiec i wychowawca.– mówił swego czasu o Kękusiu dzisiejszy Honorowy Prezes Towarzystwa Sportowego. Nic dziwnego, że spod ręki tego wybitnego trenera wyszedł równie wspaniały zawodnik.

Premierowy złoty medal w swojej pływackiej karierze Gałka zdobył mając dwanaście lat. W 1986 roku wygrał rywalizację na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Pan Konrad zdystansował swoich rywali w konkurencji pływania na sto metrów stylem motylkowym, a potem dwustu metrów w tym samym stylu. Jak czas pokazał styl motylkowy stał się szczególnie preferowanym przez niego stylem.

Pierwszy poważny sukces Konrad Gałka odniósł mając siedemnaście lat. Zdobył on wówczas mistrzostwo Europy juniorów, podczas odbywających się w 1991 roku w Antwerpii zawodów. Reprezentujący barwy Białej Gwiazdy zawodnik okazał się najlepszy w zawodach na dwieście metrów stylem motylkowym. W tym samym roku stanął na najwyższym stopniu rywalizacji w Mistrzostwach Polski Seniorów. W stylu motylkowym panował niepodzielnie do 1996 roku, wygrywając wszystkie zawody w tek kategorii na ogólnopolskich czempionatach. Oprócz tego w 1994 roku zdobył złoty medal za zwycięstwo na czterysta metrów stylem dowolnym.

W jego karierze nie zabrakło oczywiście międzynarodowych startów. Gałka startował w zawodach Pucharu Świata, gdzie kilkukrotnie udało mu się stanąć na podium. W 1995 roku w Sheffield podczas tych zawodów ustanowił on swój rekord życiowy. W pływaniu na dwieście metrów stylem motylkowym zmieścił się w czasie 1:57:09. Reprezentujący barwy Białej Gwiazdy zawodnik miał także okazję startować na Mistrzostwach Świata. Za najlepsze wyniki można uznać piąte miejsce w Rzymie we wrześniu 1994 roku, oraz czwartą lokatę uzyskaną w grudniu 1995 roku podczas światowego czempionatu w Rio de Janeiro. W 1995 roku w Wiedniu została także Wicemistrzem Europy.

Konrad Gałka dwukrotnie dostąpił zaszczytu reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Nie udało mu się jednak przywieźć z olimpiady medalu. Najpierw w Barcelonie w 1992 roku zajął osiemnastą lokatę, a cztery lata później w Atlancie zdobył jedenaste i czternaste miejsce.

Konrad Gałka przestał reprezentować barwy Wisły w 1997 roku. Na stronie internetowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego swego czasu można było znaleźć następującą charakterystykę pływaka Białej Gwiazdy: “Zawodnik utalentowany i nadzwyczaj silny fizycznie. Zanim ograniczono pływanie pod wodą stylem motylkowym do 15 m, ustanawiał rekordy Polski na 50 m, przepływając całą długość 25-metrowego basenu i niemal całą 50-metrowego pod wodą. Nie zawsze podchodził poważnie do treningów, miał problemy z Komisją do Zwalczania Dopingu, był nawet zawieszony w prawach zawodnika. Po trzyletnim rozbracie ze sportem próbował wrócić do rywalizacji, ale zapału starczyło mu tylko na miesiąc”.