Pokonali Spartę!

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 5 września 2018

Dziewięćdziesiąt dwa lata temu doszło do wyjątkowego meczu w historii Naszego Klubu. Biała Gwiazda zdobyła bowiem swoje pierwsze trofeum w historii.

Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaczęto tworzyć w naszym kraju struktury piłkarskie. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się już w 1920 roku, jednak z powodu bolszewickiej agresji i wojny z Armią Czerwoną rozgrywki nie zostały dokończone. W kolejnych latach zawody o mistrzostwo Polski, które nie odbywały się jeszcze w formie ligowej zdominowała drużyna Pogoni Lwów. Wiśle udało się zdobyć w tym okresie wicemistrzostwo Polski w roku 1923 i brązowy medal dwa lata później.

W roku 1926 PZPN po raz pierwszy zorganizował rozgrywki o Puchar Polski. Co zrozumiałe w pierwszej edycji tych rozgrywek wzięła udział Biała Gwiazda.

W ćwierćfinale trójkolorowi piłkarze udali się do Łodzi by w Mieście Włókniarzy zmierzyć się z ŁKS-em. Pojedynek odbył się 29 czerwca 1926 roku. Pierwszego gola w tamtym spotkaniu zdobył Henryk Reyman, który w 33 minucie pokonał bramkarza gospodarzy Adolfa Fiszera. Drugiego gola dorzucił w 65 minucie Mieczysław Balcer, czyli piłkarz, który uprawiał także lekkoatletykę i odnosił w niej spore sukcesy. Mecz ostatecznie został zweryfikowany jako walkower dla Wisły, albowiem na osiem minut przed końcem meczu na boisko wtargnęli kibice i zawody musiały zostać przerwane.

Pojedynek półfinałowy odbył się w Krakowie już 4 lipca. Rywalem Wisły był Ruch Hajduki Wielkie. Mecz dwóch godnych siebie rywali zakończył się zwycięstwem futbolistów w czerwonych koszulkach. Jedynego gola w tamtym meczu zdobył w 68 minucie Władysław Kowalski.

Na wielki finał pierwszej edycji Pucharu Polski przyszło czekać kibicom do niedzieli 5 września. Spotkanie odbyło się na stadionie Wisły, a początek widowiska wyznaczono na godzinę 11:15. Biała Gwiazda była zdecydowanym faworytem tego spotkania, dla zespołu ze Lwowa samo znalezienie się w finale było już ogromnym sukcesem. Jednak Wiśle zwycięstwo wcale nie przyszło łatwo. Co prawda już w 10 minucie Władysław Kowalski skutecznie wykorzystał rzut karny, jednak w 30 minucie po trafieniu Franciszka Dmytrowa był już remis. Piłkarze z Krakowa nieustannie atakowali, ale zespół Sparty bronił się równie skutecznie jak Grecy pod Termopilami. Jednakże podobnie jak helleńskim wojownikom w tamtym starciu w ostatecznym rozrachunku nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. W 89 minucie celny strzał Henryka Reymana dał zwycięstwo Wiśle. Tym samym pierwszy historyczny Puchar Polski zdobyła Biała Gwiazda. Rok później nasi piłkarze zdobyli pierwsze w historii ligowe mistrzostwo.