Wielka przeszłość. Jaka przyszłość?

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 30 lipca 2019

Pięć sezonów w trzeciej lidze to chyba za dużo dla tak renomowanej sekcji jak Sekcja Siatkówki Wisły Kraków. Podopieczne Lesława Kędryny w ubiegłym sezonie zajęły trzecią lokatę w I Lidze Małopolskiej Kobiet (trzecia liga). W fazie zasadniczej z kolei Biała Gwiazda uplasowała się na pierwszej pozycji, w czternastu meczach ponosząc zaledwie dwie porażki.

W sezonie 2019/2020 zawodniczki prowadzone przez Lesława Kędrynę będą rywalizować w grupie czwartej drugiej ligi. Rywalkami Wisły będą następujące zespoły (w kolejności rozgrywania meczów według terminarza): KPKS Halemba, ASOTRA MKS-MOS Płomień Sosnowiec, AZS UMCS Lublin, PLKS Pszczyna, TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski, CKiS Maraton Krzeszowice, MUKS SOS Poprad Stary Sącz, MKS Pogoń Proszowice. Pierwsza kolejka zostanie rozegrana piątego października.

W Sekcji Siatkówki Towarzystwa Sportowego Wisła na chwilę obecną trenuje około 100 zawodniczek, w tym grupa, która w października będzie występować w drugiej lidze. Zgodnie z modelem preferowanym przez trenera Lesława Kędrynę zespół seniorek ma być oparty głównie na wychowankach, która są emocjonalnie związane z klubem. Dodatkowo w sekcji pracują dwie zawodniczki, które są wychowankami Wisły z bogatym doświadczeniem na parkiecie czyli Magdalena Żochowska i Paulina Stojek. W maju z kolei na hali przy Reymonta odbyło się seminarium z Magdaleną Śliwą- wychowanką Wisły, ikoną polskiej siatkówki, która barwy krakowskiego zespołu reprezentowała w latach 1986-1992 i 2006-2008. -Moim marzeniem jest siatkarska Wisła w ekstraklasie i hala pełna kibiców.- przyznała na łamach naszego serwisu mistrzyni Europy z 2003 roku.

Wiślacka siatkówka od zawsze dostarczała kibicom mnóstwo emocji i pozytywnej energii, wzbogaciła także klubową gablotę o kilka trofeów. Sekcja powstała w 1928 roku, a zawodniczkom Białej Gwiazdy udało się w rok później wygrać mistrzostwo okręgu krakowskiego, pokonując między innymi dwukrotnie Cracovię. Sukces ten nie zmienił jednak decyzji o zawieszeniu działalności sekcji, którą reaktywowano dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1946 roku. Do 1952 roku w siatkówkę przy Reymonta grały koszykarki, dopiero wtedy zdecydowano, aby rozdzielić te sekcje. Wisła była zespołem z czołówki ligowej tabeli, a pierwsze mistrzostwo Polski zawodniczki spod Wawelu zdobyły w 1959 roku. Biała Gwiazda okazała się najlepsza w stawce dwunastu zespołów, a o zdobyciu krajowego czempionatu zadecydował lepszy stosunek setów od wicemistrzyń czyli AZS AWF Warszawa.

Kolejne mistrzostwo Wisła zdobyła w 1967 roku. Kapitanem drużyny była wówczas Józefa Ledwig- legendarna siatkarka Białej Gwiazdy, wieloletnia kapitan krakowskiego zespołu, która trafiła na Reymonta 22 na początku 1961 roku. Oprócz bardzo dobrej gry przy w klubie Pani Józefa zaliczyła dwieście szesnaście spotkań w reprezentacji Polski, z która zdobyła dwa brązowe medale olimpijskiej w Tokio i Meksyku. Po meksykańskiej olimpiadzie zdobyła ona z Wisłą jeszcze dwa złote medale krajowej rywalizacji w 1969 i 1970 roku.

Na następne mistrzostwo Polski przyszło kibicom wiślackiej siatkówki czekać do 1982 roku. Krakowianki sięgnęły po tytuł pod wodzą Lesława Kędryny. W fazie zasadniczej na osiemnaście spotkań Biała Gwiazda przegrała zaledwie dwukrotnie, później najlepsze czwórka ligi rozegrała turniej finałowy. Wisła ŁKS Łódź, Płomień Sosnowiec i Spójnia Gdańsk rywalizowały ze sobą w czterech zawodach, rozgrywanych kolejno w każdym z tych miast. Grano systemem każdy z każdym więc rywalizacja trwała ponad miesiąc. Wiślaczki na dwanaście spotkań wygrały dziewięć i dziewiątego maja 1982 roku mogły świętować tytuł. Ostatnie mistrzostwo dla Białej Gwiazdy przypadło na 1984 rok.

Wicemistrzostwo Polski z 1990 i 1993 roku, a także brązowy medal z 1995 to ostatnie sukcesy wiślackich siatkarek. Ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej Biała Gwiazda występowała w sezonie 2002/2003.

Jak potoczą się dalsze losy jednej z najbardziej zasłużonych sekcji w historii Wisły będziemy mogli przekonać się już od października.