Wiślackie jubileusze w latach 1946 – 1956

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 29 marca 2021

Książka “Gwiaździste opowieści 110 lat Wisły Kraków”, to zbiór setek artykułów, zdjęć oraz wiślackich wspomnień. Wydana została z okazji 110-lecia Wisły Kraków, zawiera treści warte uwagi każdego fana Białej Gwiazdy.

Zapraszamy do zapoznania się z rozdziałem poświęconym wiślackim jubileuszom.

Wiślackie jubileusze

Wiślackie jubileusze 1911-1931

Wiślackie jubileusze 1936 – 1941 

 

40-lecie – rok 1946

Jubileusz 40-lecia obchodzono w maju. W skład Komitetu Honorowego wchodzili między innymi: prezes TS Wisła dr Tadeusz Orzelski, inicjator utworzenia Towarzystwa prof. Tadeusz Łopuszański, legenda Wisły ppłk. Henryk Reyman, prezesi krakowskich klubów sportowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, z Kornelem Makuszyńskim na czele. Przygotowaniem Jubileuszu zajmował się 35-osobowy Komitet Wykonawczy.

Inauguracja uroczystości nastąpiła w dniu 23 maja na stadionie klubowym, pomimo tego, iż tydzień wcześniej huragan poważnie uszkodził trybunę. W dwudniowych zawodach piłkarskich uczestniczyły drużny Cracovii, Garbarni i Warty Poznań. W rozegranych meczach Wisła pokonała Garbarnię 3:0 a następnie 7:0 Wartę. Natomiast Cracovia w meczach z Wartą i z Garbarnią uzyskała remisy 1:1. W przerwie tego ostatniego meczu odbyła się defilada wszystkich uczestników. Wcześniej widzowie zostali obrzuceni kwiatami. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Wisły.

Zawody lekkoatletyczne rozgrywano jako mecz pomiędzy Dziewiarskim KS z Łodzi a TS Wisła. Uczestniczyli w nim również najlepsi zawodnicy polscy z innych klubów. Uzyskano wiele doskonałych rezultatów.

Po zawodach lekkoatletycznych w Teatrze Groteska odbyła się akademia okolicznościowa. W jej trakcie chór odśpiewał Gaude Mater Polonia i Hymn Wisły.

Odbył się także mecz piłkarski Wisły z drużyną Slavii Praga. Wygrali Czesi 6:1.

Z okazji jubileuszu napisano fraszkę ,,Na Jubileusz Wisły”:

„Chapeau bas” przed Wisłą
Zdejmijmy kapelusz
Bo dzisiaj obchodzi
Świetny jubileusz
By życzenia streścić
Trzeba mówić ściśle
Sto lat, tysiąc bramek
Dziś życzymy Wiśle

Należy pogratulować autorowi wyobraźni, a Wiśle rzetelnej pracy, starań i wysiłku. Kto mógł przypuszczać, iż składane przed sześćdziesięciu laty życzenia zostaną całkowicie spełnione.

Jesienią, w Zakopanem odbyły się uroczystości Jubileuszu 20-lecia tamtejszego Oddziału krakowskiej Wisły. W uroczystości uczestniczył Kornel Makuszyński. Na Jubileusz przyjechała drużyna piłkarska TS Wisła w najsilniejszym składzie. Rozegrała mecz z reprezentacją Okręgu Podhalańskiego. Przyjechali również krakowscy lekkoatleci, jednak fatalna pogoda uniemożliwiła im start. Udało się natomiast rozegrać wyścig motocyklowy.

 

45-lecie – rok 1951

Nie znaleziono informacji o uroczystościach jubileuszowych. Raczej ich nie było. Był to czas, kiedy zawodnicy Wisły, zamiast wspominać wspaniałą historię okresu II Rzeczpospolitej, mieli realizować zadania Planu 6-letniego.

 

50-lecie – rok 1956

Jubileusz 50-lecia odbył się w dniach od 30 września do 7 października. Zaproszono piłkarskie drużyny z zagranicy: AFC Bello Horizonte, Dynamo Moskwa oraz Vasas Csepal Budapeszt. W bramce Dynama wystąpił legendarny bramkarz Lew Jaszyn, zwany „Czarna Panterą”. Osiągnął on wszystko, co piłkarz może osiągnąć. Na czele z tytułem Najlepszego Bramkarza Stulecia. Mecz z Dynamem Wisła przegrała 2:5.


Szczególne zainteresowanie wzbudziło spotkanie ze znakomitymi Brazylijczykami. Mecz wygrała Wisła, a jedną bramkę zdobył z karnego Marian Machowski. Był to pierwszy mecz rozgrywany w Polsce białą piłką, którą przywieźli ze sobą goście.

Na imprezy jubileuszowe przybyli także bokserzy CWKS Warszawa, koszykarze z Węgier i Czechosłowacji. Rozegrano 11 spotkań międzynarodowych. Atrakcję stanowił mecz oldboyów Wisły i Cracovii. Grali w nim przedwojenni mistrzowie piłki nożnej, bracia Kotlarczykowie i Reymanowie, Adamek, Czulak, Koźmin, Kubiński, Parpan. Później odbyło się „Spotkanie pokoleń piłkarzy”.

Jubileuszowi towarzyszyły wydarzenia kulturalne. W „Turnieju gwiazd” wystąpili wybitni artyści polskiej estrady, z Hanką Bielicką i Adolfem Dymszą na czele. Popularnością cieszyła się wystawa w Międzynarodowym Klubie Książki i Prasy, obrazująca dorobek Wisły na przestrzeni parędziesięciu lat.

 

foto. historiawisly.pl/zbiory TS Wisła